Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Skleněné peklo Doporučený

  • sobota, srp 16 2014
  • Napsal(a)  Eva Kolerusová
Hořící Veletržní palác 14.–15. 8. 1974 Hořící Veletržní palác 14.–15. 8. 1974 Vladimír Mlýnek

Vznik požáru 14. 8. 1974 ve 21:33 hodin v objektu Veletržního paláce v Praze 7, sloužícího v té době jako administrativní sídlo několika podniků zahraničního obchodu Československé socialistické republiky, byl oznámen spojovací ústředně Požárního útvaru Praha. Přestože se první jednotka požárníků na místo dostavila už po deseti minutách a další plynule následovaly (celkem jich zasahovalo 25), nepodařilo se zničující požár zastavit a z paláce zbyl víceméně jen železobetonový skelet. Vyhořela tak jedna z nejvýraznějších raně funkcionalistických staveb ve střední Evropě a zdálo se, že se tím uzavřela i její historie.

 

Instalace Národní galerie Skleněné peklo představuje tematické rozšíření aktuální výstavy Příběh Veletržního paláce, se zahájením na přesný den vypuknutí požáru. Ukazuje fotografie a archiválie, jak se zachovaly ve složkách vyšetřovatelů požáru, a několik snímků, které vznikly u diváků – podařilo se například dohledat autora expresivní série více než třiceti barevných fotografií, které přesvědčivě ukazují šíření požáru budovou a které při vyšetřování využívali jak požárníci, tak Veřejná i Státní bezpečnost. V záznamech hasičů i z vyšetřovacích zpráv policie lze rekonstruovat postup požáru uvnitř budovy a jeho hašení téměř minutu po minutě. Jako obrovský úspěch je možné vnímat to, že se zasahujícím jednotkám přes vlastní destrukci Veletržního paláce podařilo zabránit přeskočení ohně na další budovy v Holešovicích, a zabránit tak daleko větším škodám. Instalaci rámují zprávy z dobových médií (tištěných i zvukových), která, možná překvapivě, věnovala požáru minimální pozornost, a to přesto (nebo právě proto), že budovu využívaly podniky zahraničního obchodu, klíčové pro socialistické hospodářství. Výstava je tak zároveň reflexí mediální kultury za posledních 40 let.

Obě akce jsou součástí projektu 40. výročí požáru Veletržního paláce.

Celá instalace je připomenutím uzavření jedné etapy života Veletržního paláce, ale zároveň zahájení nové, spojené již s Národní galerií v Praze. Tím přispívá
i k aktuálním diskusím o budoucnosti této výjimečné stavby. K instalaci vychází minikatalog shrnující dnes zjistitelné informace ohledně vzniku požáru a jeho vyšetřování včetně mediálního ohlasu.

Národní galerie v Praze děkuje za spolupráci: Anna Mlýnková, Český rozhlas, ČTK, Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Petr Polanský, Petr Prchal, Oldřich Šilov, Josef Zücker. 

 

Číst 8715 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %