Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

Devastace Národní galerie v Praze Doporučený

  • čtvrtek, říj 01 2015
  • Napsal(a)  I
Marie Knížáková na oslavě manželových sedmdesátin v Anežském klášteře v Praze Marie Knížáková na oslavě manželových sedmdesátin v Anežském klášteře v Praze snímek Ivana Haslingerová, Fragmenty

Národní galerie ztratila pod vedením Jiřího Fajta své hlavní poslání. Je to totální rozklad kulturní instituce prvořadého významu. Národní galerie se stává „Mezinárodní“ galerií bez hrdosti na naši historii i současnost. Nejenže přišla o budovu zámku na Zbraslavi, o Výstavní plochy v chrámu sv. Jiří, navíc Veletržní palác, který má nejvyšší výstavní plochu v Evropě, tam nevystavuje žádný obraz. Za prof. Knížáka tam vystavovali západní umělci až 12 metrů vysoká díla. Pan Fajt se zbavuje i některých výjmečných odborníků.

Není divu, že lidé, kterým jde o naši kulturu a umění, se nemohou dívat na tuto devastaci instituce, která má být zdrojem našeho kulturního odkazu. Za všechny to vyjádřila manželka bývalého ředitele nádodní galerie paní Marie Knížáková dopisem ministru kultury Danielu Hermanovi. Plně se stavíme za jeho obsah a přetiskujeme ho v plném znění. Doufáme, že se nad stavem NG konečně pan ministr vážně zamyslí a pomůže tuto významnou instituci zachránit, dokud je ještě (snad) čas.

Dopis paní Marie Knížákové Ministru kultury Hermanovi 

Ministerstvo kultury, k rukám ministra Hermana

Věc: Devastace Národní galerie v Praze

   Praha, 30.9.2015

Pane ministře kultury,

má trpělivost už je u konce. Nemohu se dívat na to, co se děje v Národní galerii, jak Jiří Fajt totálně rozkládá její základy. Jak nastoupil, mnoho lidí muselo odejít a mezi nimi byli hlavně odborníci. Teď začíná nová vlna výpovědí těch zbylých.

Národní galerie ztratila své hlavní poslání.

Divíte se, proč Vám píši, pane ministře? Byla jsem u toho, když můj muž po roce 1989 zrekonstruoval Akademii výtvarných umění, kde byl 7 let rektorem. Za tu dobu získala AVU světovou úroveň. V roce 1999 byl M. Knížák jmenován generálním ředitelem NG, kde působil 12 let. Po celou dobu se pár jedinců snažilo přes něho zviditelnit a já se ptám, kde jsou teď?

Jak odůvodní Jiří Fajt, že dal výpověď jedné z nejschopnějších sekretářek M. Špačkové, které Národní galerie měla? Tato výjimečná pracovnice byla ještě před nástupem mého muže sekretářkou ředitelů. Nejen, že byla velmi úspěšná, ale měla obrovskou praxi, která je nezastupitelná. Pracovala s velkým nasazením. Vyhodit takového člověka může jen barbar.

Pohrdáte připomínkami a kritikou a necháváte Jiřího Fajta, který nemá absolutně žádný cit pro vedení tak velké instituce, jakou je Národní galerie, ji řídit. Jeho činy jsou nevratné a devastující a Vy jste klidný, chodíte a žehnáte...

Panu Fajtovi jde jen o povrchní „úspěch“, zviditelnění a osobní prospěch, ale jen se podívejte na výsledky a dluhy, které za sebou zanechává. Výstavy jsou přebírány z jiných zemí, jako bychom nebyli schopni sami vytvořit vlastní projekty. Nehledě k tomu, že tyto výstavy jsou velice drahé.

Dozvěděla jsem se, že paní ekonomka, kterou si Jiří Fajt přivedl, Národní galerii opustila, protože nechtěla převzít zodpovědnost za jeho nezřízené hospodaření. Začínají odcházet i lidé, kteří „nechtějí být u toho“, co se v NG děje. Vypadá to, že Národní galerie se stane „Mezinárodní“ galerií bez hrdosti na naši historii i současnost.

To, že NG má hlavního kurátora polské národnosti, který neumí ani slovo česky, je pozoruhodné. Mluví s podřízenými špatnou angličtinou bez ohledu na jejich jazykové vybavení. Pokud vím, tak v naši zemi je úředním jazykem čeština.

Už neříkám, že je to na Vás, pane ministře, protože Vy jste nezodpovědný a necháváte se patrně ovládat, anebo tomu nerozumíte. Také už nevěřím, že byste byl nějakého kroku schopen.  

Je to totální rozklad kulturní instituce prvořadého významu.

Jsem ráda, že jsem napsala tento dopis, protože se tím zbavuji pocitu viny za ničení našeho kulturního odkazu. Jen vím, že už to těžko někdo dá dohromady.                                                                   

 Marie Knížáková

P.S.

Nečekám žádnou odpověď. 

Číst 11484 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %