Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Včasné odhalení zeleného zákalu oddálí slepotu Doporučený

  • úterý, bře 01 2016
  • Napsal(a)  Jitka Novotná
Měření nitroočního tlaku je rychlé a nebolestivé Měření nitroočního tlaku je rychlé a nebolestivé

Zelený zákal nebolí a dlouhou dobu pacient o něm ani neví. Bez vhodné léčby ale vede k slepotě, kterou nelze zastavit a ani zvrátit. I když nelze ztracený zrak vrátit, včasná diagnóza a správná léčba dokážou oddálit progresi onemocnění.  S cílem zvýšit povědomí veřejnosti o zeleném zákalu je vyhlášen týden od 6. do 12. března 2016 Světovým týdnem zeleného zákalu.  Jde o každoroční společný projekt Světové glaukomové asociace a Světové asociace pacientů s glaukomem. Tento projekt si stanovil za cíl celosvětově snížit, ideálně eliminovat výskyt slepoty v důsledku glaukomového onemocnění. Cílem je tedy zejména zvýšit povědomí veřejnosti o zeleném zákalu a upozornit na nutnost preventivních očních prohlídek, včetně vyšetření zrakového nervu.

 Jak vidí člověk se zeleným zákalem? Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pacient může přijít až o 40 % zraku aniž cokoliv zpozoruje. Pokud není vyšetřen očním lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak. Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk zpravidla nevšimne. Jak nemoc postupuje, výpadky v zorném poli se zvětšují, splývají a dochází ke ztrátě tzv. periferního zorného pole (bočního vidění). Když si člověk toto omezení zorného pole začíná uvědomovat, jde již většinou o pokročilou formu onemocnění. Při dalším postupu onemocnění pak může dojít až k úplné ztrátě zraku.  

V současné době dosahuje celosvětově počet lidí, kteří oslepli kvůli glaukomu 8,4 milionu. Očekává se, že toto číslo do roku 2020 stoupne na 11,2 milionu. Přibližně 60 milionů lidí na světě žije s glaukomem a bohužel polovina z nich o své nemoci neví. I v ČR počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem stoupá. Dle posledních dostupných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v roce 2013 v České republice evidováno 342 802 pacientů. Oproti roku 2012 je to o 2574 pacientů více. Nejvíce pacientů je ve věku nad 65 let, ale výjimkou nejsou ani děti a dorostenci. 

Glaukom je skupinou očních onemocnění, která vedou k postupnému poškození zrakového nervu. Zdravý zrakový nerv je důležitý pro přenos informací z oka do mozku. Zvýšený nitrooční tlak je rizikovým faktorem pro rozvoj zeleného zákalu.

 V případě dotazů mě prosím neváhejte kontaktovat. Jitka Novotná, Media Relations, M: +420 723 540 511W: www.jnpublicity.cz

Číst 17690 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %