hhh

Prezident předal Čestnou plaketu Georgu Mrazovi

Ivana Haslingerová

Prezident republiky Václav Klaus přijal ve středu na Pražském hradě jazzového kontrabasistu George Mraze. U příležitosti jeho 65. narozenin mu předal Zlatou plaketu prezidenta republiky.

Znalcům jazzu není třeba kontrabasistu, jako je George Mraz, vůbec představovat. Za svou kariéru nahrál jako sideman i jako hlavní interpret již přes tisíc desek a v současné době snad na světové scéně nenajdete jediného jazzového muzikanta, který na své nahrávce nemá tohoto kontrabasistu. Přesto připomínám alespoň několik dat: Český jazzový kontrabasista George Mraz (Jiří Mráz), žijící v USA, se narodil 9. září 1944 v Písku. Hru na kontrabas vystudoval na pražské konzervatoři u prof. Františka Hertla. Svoji hudební dráhu začal v polovině 60. let 20. století v triu Rudolfa Daška, poté hrál v SHQ Karla Velebného. V roce 1968, před příchodem vojsk Varšavské smlouvy do Československa odešel do SRN. Několik měsíců žil v Mnichově kde se seznámil s americkými jazzmany Mal Waldronem, Leo Wrightem a Bennym Baileym. Na podzim 1968 odešel do USA když získal stipendium na Berklee College v Bostonu. Zde také začal používat jméno George Mraz. Po dobu dvou let hrál v triu Oscara Petersona, přechodně získal angažmá u „první dámy jazzu“ Elly Fitzgerald. Rychle se stal jedním z nejznámějších jazzových basistů. Hrál mj. v Thad Jones - Mel Lewis Orchestra, v New York Jazz Quartetu, s kontrabasistou Charlie Mingusem, kytaristou Johnem Abercombiem a se Stanem Getzem. Často spolupracoval s klavíristou Tommy Flanaganem. Po dobu 23 let zůstal výhradně v zahraničí - do Prahy zavítal až v roce 1991.

George Mraz vystoupil v dubnu letošního roku ve Španělském sále Pražského hradu jako člen "Big Bandu Košvanec Jazz Orchestru". Koncert tehdy zahajoval prezident republiky Václav Klaus. Podrobně jsme o koncertu psali ve článku Big Band Košvanec Jazz Orchestra ve Španělském sále Pražského hradu.  Jazz je nádherně hudba, kterou buď nesnesete nebo milujete. Člověk její krásu musí objevit sám v sobě, aby se do ní zamiloval. Pan prezident je z těch, kteří se zamilovali.  A díky tomu mohou v nádherných prostorách Hradu návštěvníci koncertního cyklu "Jazz na Hradě" každý měsíc slyšet koncerty těch nejvýznamějších interpretů jazzové hudby. Má to jen jednu chybu. Návštěvníci si vesměs stěžují, že koncerty jsou sice krásné, ale krátké. Schiodují se ale , že příště se budou těšit znovu...

Snímky Josef Louda, atelier Fotomotiv