hhh

Že tě hanba nefackuje, Slovensko!

Lenka Herufková,  Velké Británie a Danuše Herpe, Německo

Každý ochránce zvířat má v prvé řadě na mysli dobro zvířete. Tento morální aspekt by měl být také prvořadým pro útulky, depozita, ale i státní veterinární orgány. V 80 % tomu tak i je. Ale najdou se i takové útulky a organizace, které kašlou na, a je jim zjevně zcela lhostejné, co se s živými týranými bytostmi děje. Ignorují hlášení, snahy, dotazy a žádosti jiných ochránců nejen ze Slovenska ale i az zahraničí a dělají navíc celosvětovou ostudu své zemi.  Vůbec neberou vážně, že právě Slovensko je jako členská země EU pod zorným úhlem ochránců z celého světa.

Exemlárním případem ignorace je slovenský Útulek Lučenec, v čele s mgr. Katarínou Ferenczovou [utulok.lc@gmail.com], která byla několikrát kontaktována nejen od slovenských ochránců, ale i ze zahraničí, např. z Londýna či Německa. Tamním ochráncům odpověděla paní Ferenczová: "Je mi moc líto, že i po tom, co jste se byli na Alfa podívat osobně, vám prostředí, ve kterém žije připadá vyhovující a už si neověříte, to co vám pan Danko řekl po telefonu, že s ním chodí na procházky." Přitom ochránci z Londýna při osobní inspekci zjistili, že nikdo z lidí v okolí pana Danka ani jeho dceru nikdy s žádným pejskem na procházce neviděl. Naopak viděli kruté zacházeni se zvířaty, které vlastnil. Viděli vidlemi píchané, kopané a bité prase, koníka, kterého Danko surově bil železnou tyčí tak dlouho, až mu sedřel kůži ze zad a z nohou a koník spadl bezvládně do potoka. Pak ho tahal řetězem z potoka ven zavěšeného za Avií a koník si o hrubý asfalt bolestivě rozškrábal nohy až na kost.  Každému normální člověku je jasné, že koník zemřel na následky svých neošetřených zranění.

Na mnoha internetových stránkách v celém světě se objevily fotografie (snímek vlevo) s názvem „Zajímá vás, jak se mají vaši bývalí svěřenci? Takto bez vody, jídla a na řetěze skončil pes, kterého jste původně zachránili. Co s tím uděláte?“

Ano, tato otázka byla směřována na Katarínu Ferenczovou a vyfocený pes byl bývalý svěřenec jejich útulku, kterého dali, možná prodali známému tyranovi zvířat Dušanovi Danko, z jehož spárů byla v létě zachráněna fena jménem Bella. Ta byla v tak ubohém stavu špinavá a zanedbaná, s těžkým zánětem dělohy, bez veterinárního léčení, že nechybělo moc a Bella by to nepřežila. A tomu samému tyranovi svěří paní magistra Ferenczová psa, který je opět na řetězu, často o hladu a bez vody, bez očkování a jiného veterinárního ošetření, na dvoře plném špíny a harampádí. Týtraná Bela má svého nástupce Alfa. Inspektorka Sliacká ze Slobody Zvierat i ostatní, kteří věděli, že u Danků dochází k týrání, nepomohli ale ani dalším zvířecím obětem.

Na fotografii vpravo jsou i záběry týraného, bitého telátka, které v mrazech bylo vyhnáno „na pastvu“. Tele bučí hlady a žízní a trpí průjmem a bolestmi. Opět bez zájmu a ošetření. A hádejte, kdo je majitelem? Ano, správně opět náš známý a vyhlášený tyran Dušan Danko. Jde o opakované týrání zvířat.

Upozorňovali jsme na toto kruté zacházení zástupce Slobody zvierat. Paní Dugovičová ze Slobody Zvierat obdržela několik upozornění, hlášení a dotazy na situaci v Útulku v Žiarnovici. Podle toho, jak reagovala, resp. vůbec nereagovala značí, že je to osoba absolutně nekompetentní na svém postu, která má sice ráda popularitu, ale pokud má sama nějaký problém vyřešit či rozhodnout, chová se jako pštros – strčí prostě hlavu do písku. Tatáž hlášení a upozornění dostala i MVDr. Pyranová z Veterinární správy v Žiaru nad Hronom a také inspektorka Slobody Zvierat, Maria Sliacká, která je svou arogancí, nepřístupností, neochotou problémy řešit a přesvědčím o své vlastní pravdě, postrachem všech poctivých dobrovolných ochránců. Žádný div že Sloboda Zvierat ztrácí svůj kredit a že ti poctiví aktivisté, kteří denodenně řeší otřesnou situaci přímo v terénu, kde zachraňují životy a zdraví zvířat, už na žádné sliby a zlepšení nevěří.  Další z mnoha stížností šla na Veterinární správu do Bratislavy konkrétně do rukou MVDr.  Bireše. Bohužel od všech těchto orgánů a organizací přišly buď odpovědi zcela nekompetentní a scestné nebo si úředníčci zahráli na mrtvého brouka a vůbec se neobtěžovali odpovědět, natož vážnou a pro zvířata tragickou situaci nějakým způsobem řešit. 

Všechna ta zvěrstva pro všechny shora uvedené nejsou žádné argumenty. Jak smutné! Za co tedy berou tito lidé svůj plat? Kde jsou orgány, které by konečně zasáhly? Co je to za zákony na Slovensku, že v právu jsou sadističtí úchylové, kteří si vybíjejí svou zlobu a nespokojenost nad sebou samých na nevinných němých tvářích? A co slovenské zodpovědné státní orgány, poslanci a politici? Prostě mlčí a starají se o nesmyslné eurovaly a o to zda je zase někdo zvolí do jejich funkcí. Neštěstí a bolest bezbranných tvorů je vůbec nezajímá. Přitom by stačilo pár změn v Zákoně na ochranu zvířat a tolik boleti by bylo odstraněno. Že tě hanba nefackuje, Slovensko!

Další zvěrstva, k nimž mlčí slovenská vláda naleznete na :
http://bezobalu.sk/node/75/7/zachranme-slobodu-zvierat-pred-nou-samou
http://bezobalu.sk/tema/sloboda-zvierat