hhh

Prezident předal poprvé v historii "Zlatý záchranářský kříž " i psímu hrdinovi

Ivana Haslingerová

Letos poprvé vyhlásil časopis Psí kusy ve spolupráci s odborným záchranářským časopisem Rescue report pod záštitou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR anketu "Statečné psí srdce". Posláním ankety bylo ocenění výjimečných psích činů vedoucích k záchraně lidského života, které se odehrály v roce 2010.

Do konce února mohla veřejnost nominovat své adepty prostřednictvím webových stránek www.statecnepsisrdce.cz. Sešlo se třicet dva hrdinských příběhů, v nichž hrála hlavní roli psí statečnost, oddanost a odvaha. Odborná porota tak neměla vůbec jednoduchou práci, když musela vybrat jen jednoho vítěze v každé ze čtyř kategorií: Záchranný čin služebních psů, Záchranný čin psů laiků, Spící srdce (ocenění in memoriam) a Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa). Nakonec ale o vítězích všech čtyř kategorií rozhodla a 11. dubna 2011 byli slavnostně vyhlášeni vítězové v každé z uvedených kategorií.

Oceněným psím hrdinům byly ve smíchovském Local Bloku předány originální ručně kované  plastiky z dílny uměleckého kovářství Gibbus. V jednotlivých kategoriích vyhrál vlčák Devil za to, že zachránil život nerozvážné mladé dívce, belgická ovčačka Arven, která zachránila život oblíbenému sousedovi, knírač Zik, který objevil ve čtyřmetrové hloubce zavaleného dělníka a labradorka Iris za to, že vrátila Ladislavu Maksoudovi chuť žít. Revue Fragmenty přinesla o vyhlášení ankety "Statečné psí srdce" i o ocenění vítězů informae v článcích "Největší psí činy roku 2010 vyhlášeny" a "Udělí prezident republiky vyznamenání Statečným psím srdcím?"

Psí vítězové jednotlivých kategorií byli zařazeni do užší nominace tradiční záchranářské ankety Zlatý záchranářský kříž. Absolutní vítězkou se dle oznámení MUDr. Jany Bradáčové, která tuto anketu o lidských hrdinech každoročně pořádá, stala fena belgického ovčáka Arven.

 

Moderátor akce "Statečné psí srdce" Martin Dejdar s trochou nadsázky a s úsměvem při oceňování pejsků prohlásil: "Ocenění lidským vítězům Zlatého záchranářského kříže již několik let tradičně předává prezident republiky Václav Klaus. Přál bych i vítězům ankety "Statečné psí srdce", aby poznali na vlastní oči, jaké to je dostat medaili přímo z rukou pana prezidenta. Nechme se tedy překvapit, jestli tentokrát půjde na Hrad i pes."

 

 

Nikdo z přítomných tehdy nevěřil, že by se to mohlo stát. O to větší radost měli její vyhlašovatelé, že pan prezident přání pana Dejdara vyslyšel. Přesto se to skutečně 14. dubna 2011 ve 14 hodin stalo a prezident republiky Václav Klaus předal na Pražském hradě absolutnímu vítězi ankety "Statečné psí srdce", feně belgického ovčáka Arven, za to, že zachránila život sousedovi, Zlatý záchranářský kříž.

 

Unikátní snímek zachycuje hrdinku Arven, pro níž přebírá její pán Karel Kaucký z rukou pana prezidenta Zlatý záchranářský kříž. Snímek je unikátní proto, že je to poprvé v dějinách této nádherné akce, na níž každoročně dekoruje hlava státu lidské hrdiny, kteří zachránili životy svým spoluobčanům, kdy byl oceněn i pes hrdina, který dokázal totéž.

 

 

 

A ještě další odměnu hrdinka Arven obržela. Jako jediná ze všech oceněných se může pyšnit tím, že jí pan prezident za její čin pohladil a podrbal. Však se také tváří patřičně hrdě

 

A co že to přesně belgická ovčačka Arven vykonala za hrdinství?

Drama, na jehož konci byl zachráněný lidský život díky její vrozené inteligenci, se odehrálo ve dvanáctistupňovém mrazu 26. prosince loňského roku. Arven měla velmi ráda souseda z vedlejší vily pana Horáčka a když ho uviděla ležet v mrazivé prosincové noci na zahradě u jeho domu, vycítila svou psí duší, že tohle nemá pan Horáček dělat, že se něco stalo a musí přivolat pomoc. Spustila proto takový štěkot směrem k zahradě pana Horáčka, že i přesto, že právě za jejím pánem Karlem Kauckým přijel syn a probíhala oslava rodinného setkání, bylo to jejímu pánovi podezřelé. Sice zavelel, aby šla domů a nerušila oslavu, ale Arven stále vybíhala ve, zabíhala za roh sousedova obydlí a nedala se uklidnit.

Rodinná zábava pokračovala v plném proudu, ale panu Kauckému stále ležel v hlavě ten zvláštní a intenzivní štěkot Arven. Přemýšlel o tom, proč štěká právě směrem k zahradě souseda, kterého má velmi ráda a vždy, když ho vidí, běží se s ním přivítat a nikdy na něj neštěká.

Nakonec mu to nedalo, oslava neoslava, vzal baterku, protože už byla úplná tma, a šel se podívat na místo, kde štěkala Arven. Posvítil do sousedovy zahrady a doslova prý mu ztuhla krev v žilách. Pan Horáček tam ležel ve sněhu na zemi jen v košili. Když ležící muž zahlédl světlo, začal na pana Kauckého slabě volat o pomoc. Ten oběhl dům a dostal se na jeho zahradu. Pomohl prokřehlému muži vstát a pomalu ho odvedl domů. Cestou mu pan Horáček vyprávěl, že šel zavřít slepice, proto se ani pořádně neoblékl, na zahradě se mu ale udělalo nevolno, nebyl schopný se pohnout z místa a nakonec upadl. Byl tam prý asi tři čtvrtě hodiny. Volal o pomoc, ale nikdo ho neslyšel. Jen Arven, která se ze všech sil snažila dát všem najevo, že se něco děje, aby šli za ní.

Poté, co pana Horáčka dovedl pan Kaucký domů, zavolal jeho příbuzným, uvařil mu čaj a snažil se ho zahřát. Venku bylo mínus dvanáct stupňů, a nebýt Arven, starému muži hrozilo umrznutí.

Díky Arven, která vytušila nebezpečí, mohl pan Horáček letos v únoru na Valentýna oslavil osmdesátiny. A pokaždé, když potká Arven na procházce, nezapomene ji pohladit a říct: „Arven, ty jsi mi zachránila život!“

Snímky z Hradu: Kateřina Mazlová ze SILVIANIA s.r.o.